Co wiemy o nakazie zapłaty? Jak prezentuje się tego rodzaju procedura? Co powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Posted on 25/11/2018 7:16am

Nakaz zapłaty to orzeczenie, które zakańcza postępowanie upominawcze i nakazowe, w taki sam sposób jak wyrok kończy najczęściej sprawy cywilne. Zawartość tego typu nakazu często sprowadza się do sądowej decyzji, by oskarżony wypłacił powodowi z góry ustaloną kwotę pieniędzy.
finanse
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Nie zdziw się, jeśli przed ogłoszeniem nakazu zapłaty sąd (komornikolesno.pl/kontakt/) nie poinformuje cię o trwającym przeciwko tobie procesie. Czemu tak się robi? W prosty sposób możemy to wyjaśnić charakterem procesu nakazowego i upominawczego, gdyż są bardzo szybkie i najprostsze. Jednak możesz się obronić, ponieważ w zamian przysługuje ci efektywny i dość prosty instrument, który pozwala na oddalenie zasądzonego nakazu uiszczenia opłaty. Jest to środek odwoławczy, który jest zwany najzwyczajniej sprzeciwem.




Jak przygotować sprzeciw od nakazu zapłaty - sprawdź stronę? Po wydaniu takiego werdyktu sąd z urzędu powinien nam go dostarczyć. W tym samym czasie musi przesłać ci jednocześnie złożony przeciwko twojej osobie pozew. Od momentu odbioru nakazu masz razem 14 dni na złożenie takiego sprzeciwu. Czas będzie się zgadzał, jak tak samo dostarczysz
finanse
Source: http://pixabay.com
taki dokument w biurze podawczym sądu, jak i jeśli nadasz je pocztą – tutaj ważna jest data stempla pocztowego. Dokument ze sprzeciwem dostarczony po terminie będzie naturalnie oddalany bez rozpoznania. Do rozpatrzenia sprzeciwu odpowiedni będzie taki sam sąd, jaki wydał nakaz zapłaty. Odnosi się to również do postępowania dziejących się przed e-sądem.

Przy tym, jeśli mówimy o e-sądzie, to sprzeciw jesteś w stanie okazać zarówno tradycyjnie, czyli przesyłając pocztą, jak i drogą elektroniczną, ale jedynie, gdy masz całkowicie pewny podpis elektroniczny. Jakie są koszty? To zależy od rodzaju postępowania. Jeśli chodzi o postępowanie upominawcze, to ogłoszenie sprzeciwu nie podlega opłacie. Zupełnie inaczej jest w drugim typie - nakazowym. Wniesienie zarzutów podlega opłacie, a wysokość jest uzależniona od tematu spornego, czyli innymi słowy od wartości pieniężnej, która jest zawarta w nakazie zapłaty.

Tags: poczta, Elektronika, nakaz