Co szykowny mężczyzna powinien włożyć na siebie na rozmowę kwalifikacyjną o pracę?

Posted on 10/09/2020 8:41am

Kiedyś właściwy strój był kwestią dobrych manier. Nikt nie przyszedł do teatru w bluzie, czy nie pokazał się na ważnej uroczystości w klasycznych dżinsach. Jednak od pewnego czasu, zwłaszcza w środowisku młodych osób obserwuje się pewne zmiany w tym zakresie. Obecnie nikogo już nie gorszy, że na egzamin ktoś przychodzi w ubrany byle jak, a do filharmonii w dżinsach.


Umowa biznesowa
Author: Startup Registry
Source: http://www.flickr.com
Są jednak okazje, w których właściwy ubiór jest naszą wizytówką i poprzez efektowne ubranie dbamy też o swój wizerunek. Jedną z takich okoliczności jest niewątpliwie rozmowa kwalifikacyjna. Każdy, kto odbył typową rozmowę kwalifikacyjną ma świadomość, że potencjalny pracodawca ocenia nie tylko naszą aplikację, lecz również nasz wygląd. Dlatego to bardzo istotne aby odpowiednio dobrać strój. Szczególnie mężczyźni mogą w tym temacie mieć nieco mniejszą wiedzę, gdyż szczególnie w Polsce znacznie mniej dbają o swój wygląd niż kobiety. Stąd też prezentujemy kilka rad na temat, co ubrać na rozmowę o pracę.

Zazwyczaj stosowny zestaw to oczywiście ciemnoszare spodnie od garnituru i elegancka koszula. Jeśli wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną w banku, bądź większej korporacji, należy znać panujący tam dress code. Z reguły warto ubrać jest garnitur w stonowanym kolorze, biała koszula i oczywiście stosowny krawat. Pamiętajmy, że strój musi być schludny. Poza tym warto postawić na jeden dobry dodatek, przykładowo skórzaną teczkę lub markowy zegarek.

Czego trzeba unikać? Przede wszystkim jasnym garniturów, które bardziej kojarzą się z przyjęciem ślubnym niż spotkaniem biznesowym. Oprócz tego pstrokatych koszul. Dopuszczalne kolory to zazwyczaj biel, a także błękit. Oprócz tego koszula powinna mieć długi rękaw. Nie zapominajmy, że podczas rozmowy o pracę przeważnie przeżywamy duży stres i nierzadko się pocimy. Dlatego też należy zainwestować w koszulę z jakościowej bawełny. Można również dokupić dodatkowe wkładki, które wchłaniają pot. Co istotne skarpety powinny być w kolorze garnituru, najlepiej czarne lub granatowe i na tyle długie, by gdy usiądziemy zasłaniały łydkę.
Kolejny istotny element ubioru męskiej to naturalnie obuwie. Standardowe rozwiązanie to skórzane obuwie dopasowane garnituru i paska o eleganckim fasonie. Warto zadbać, by sznurówki były dopasowane kolorystycznie do obuwia.

Schludny wizerunek to nierzadko decyduje o pierwszym wrażeniu w trakcie rozmowy o pracę, szczególnie w branży, w której obowiązuje jednolity dress code. Zatem jeśli ubiegamy się o posadę właśnie w branży biurowej, do których zaliczane są np. kancelarie, księgowość, wtedy warto zastosować się do naszych porad.

Tags: porady, rozmowa kwalifikacyjna, ubiór, dress code