Jak możemy walczyć z problemem uzależnienia od pracy? Gdzie leży granica między byciem pracowitym a pracoholizmem?

Posted on 05/12/2018 8:15am

Powszechnie wiadomo, że praca to po prostu konieczność. Potrzebujemy jej, żeby się utrzymać. Dla wielu osób jest nie tylko źródłem dochodu, lecz także sposobem na podniesienie własnej wartości. Jednak czasami można nieumiejętnie rozdzielać granicę między obowiązkami w pracy a domem, brać dużą ilość nadgodzin i mieć w głowie tylko to. Co należy uczynić, kiedy zorientujemy się, że praca jest głównym celem naszej egzystencji?pracoholizm
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Osoby dysponujące sporą ilością czasu, zaangażowane i kochające swoją pracę na pewno są wzorem pracownika dla każdego szefa. Bardzo często osobom pracującym w taki sposób, wydaje się, iż pracoholizm jest dowodem ich wygórowanej ambicji i zostanie doceniona. Jednak pracoholizm to groźne uzależnienie. Żeby się z niego wyleczyć, trzeba albo zrobić szereg drobnych kroków albo 1 znaczący odwrót – jest to zależne od charakteru osoby dotkniętej uzależnieniem i od konkretnego przypadku. Pierwsza sprawa – trzeba podjąć próbę ograniczenia liczby obowiązków i nie ściągać sobie na głowę wszystkiego, z czym nie wyrobili się inni członkowie zespołu. Warto udać się na wczasy bez telefonu firmowego i laptopa. Wyjazd nie może być krótszy niż 2 tygodnie (na początku i tak ma się w głowie tylko pracę, dotyka to nawet te osoby, które nie leczą się z pracoholizmu). Musi to być urlop z wieloma atrakcjami, najlepiej w słonecznym kraju (będziemy mieć lepszy nastrój).


Gdy mamy do czynienia z ciężkim uzależnieniem, całą terapię powinien poprowadzić nam psychoterapeuta - z Katowice albo Kraków - to nieważne – profesjonaliści z dyscypliny psychologii pracy i terapii zaburzeń z pewnością wprowadzą odpowiednie postępowanie.

Jeśli taka problematyka Cię ciekawi, bez ociągania kliknij ten odnośnik. Omawiana w tamtym miejscu nasza strona niewątpliwie też Cię wciągnie.

Jaki dobry psychoterapeuta
Author: Ion Chibzii
Source: http://www.flickr.com
To udowodnione, iż wyjść z z pracoholizmu z pewnością pomoże tylko dobry psychoterapeuta. Warto więc posiadać zaufane gabinety albo nawet placówki, do jakich warto się udać, ale na początek ogólnie warto pójść do psychologa, aby zrobić rozpoznanie, jak trudny to przypadek. Bardzo trudno wyobrazić sobie lepszy personel, niż ten, który bez problemu siedzi w pracy 10 czy nawet 12 godzin dziennie, poza tym przynosi pracę do domu i bierze urlopu. Ale kłopoty z uwolnieniem się od obowiązku pracy bez przerwy mają bardzo często swoje przyczyny w odległej przeszłości – byciu niedocenionym przez rodziców lub nauczycieli.

Zobacz, czy następny link (https://vaco.com.pl/dla-biznesu/uslugi-ddd/dezynfekcja.html) jest tym, czego właśnie poszukujesz. Zapewne niezwykle pomoże Ci w Twoim projekcie, który obecnie przygotowujesz. Zobacz, naprawdę nie pożałujesz!

Warto o tym pamiętać.

Tags: psychologia, uzależnienie, praca, pracoholizm, sens