Komu przydadzą się szkolenia z prawa autorskiego i kto je dla nas przeprowadzi? Informacje podstawowe.

Posted on 08/02/2021 7:44am

Program szkolenia z prawa autorskiego – niezależnie od tego, jaka instytucja je przygotowuje i realizuje – jest zbliżony, dlatego że zwykle dzieli się na bloki - teoretyczny i praktyczny i zawiera główne wiadomości na temat kluczowych ustaw i innych aktów prawnych oraz podstawowe zbiory pojęć (autor, współautor, dzieło, własność intelektualna).

Szkolenie z praw autorskich
Author: Médiathèque De Quimperlé
Source: http://www.flickr.com
Część praktyczna najczęściej pomaga oswoić temat i zgłębić materię oraz zadać trenerompytania i rozwiać niewyjaśnione kwestie, które pojawiły się u osób szkolonych. To też czas na przygotowanie się do redagowania umów, kontraktów lub innych dokumentów służących porozumieniu się na przykład autora z przedstawicielem wydawnictwa. O realizację specjalistycznego szkolenia możemy zwrócić się do wiodącej firmy szkoleniowej albo kancelarii specjalizującej się w prawie autorskim.

Kto może być adresatem profesjonalnego szkolenia z prawa autorskiego? Odpowiedź nie jest prosta, bo obejmuje dość sporą grupę ludzi, zatrudnioną w szeroko rozumianych mediach, w kulturze lub działach IT. Mogą to być pracownicy branży wydawniczej, ponieważ z autorami i ich dziełami pracują na co dzień. Mogą to być osoby pracujące w agencjach reklamowych, ponieważ prawo autorskie ma wpływ również na promocję i reklamę produktów oraz kreowanie i wykorzystanie wizerunku.

Mogą to być osoby na co dzień pracujące z artystami tworzącymi prace z zakresu plastyki, techniki, filmu, sztuk wizualnych czy muzyki. Zagadnienie jest szczególnie ważne, ponieważ wszystko, co może nosić miano utworu, podlegać będzie prawu autorskiemu - . Optyka tego tematu zmieniła się trochę od kiedy mamy powszechny dostęp do internetu, ze względu na różne utwory i dzieła funkcjonujące dzięki niemu lub tylko w nim. Zahaczamy tu również o autorów produktów, które funkcjonują wyłącznie w sieci, czyli programistów i informatyków, autorów gier czy grafik na użytek internetu.

Szkolenie
Author: Fabrice Florin
Source: http://www.flickr.com
Zanim zapadnie decyzja o wyborze instytucji, która przeprowadzi dla nas czy naszej branży szkolenie z prawa autorskiego, nakreślmy specyfikę naszej pracy oraz przybliżmy najczęściej pojawiające się problemy, z jakimi mamy do czynienia. Bardzo istotne jest, czy pracujemy wyłącznie z projektami polskimi, czy wiedza z zakresu prawa zagranicznego też będzie nam potrzebna.

Warto wiedzieć wcześniej, czy szkolenie będzie przeprowadzone z wykorzystaniem nowych technologii oraz czy na uczestników będą czekały bogate materiały szkoleniowe oraz niezbędne dokumenty prawne.

Czyżby nasz artykuł spodobał Ci się tak silnie, że masz ochotę zaznajomić się z następnym? To fantastycznie. Więc tutaj naciśnij i sprawdź (http://www.notariusz-rakoczy.pl/) sporo newsów.

Dowiedzmy się też kilku rzeczy o szkoleniowcu i jego metodach pracy z grupą.

Tags: Media, praca, kancelaria, branża