Na czym polega hipoteka odwrócona? Do kogo najbardziej jest skierowana taka propozycja?

Posted on 02/05/2019 8:01pm

Ostatnio sporo słyszy się o odwróconym kredycie hipotecznym. Szczególnie wydaje się to być czymś korzystnym dla osób starszych, jako pomysł na zdobycie dodatkowych pieniędzy na zabezpieczenie aktualnych potrzeb.


Czym jest tego typu hipoteka? Z czym jest ona związana?


Loteria
Author: MIKI Yoshihito
Source: http://www.flickr.com


Tego typu hipoteka zwrotna to oferta kierowana do osób, jakie posiadają na własność jakąś nieruchomość. Mogą oni zawrzeć umowę z firmą lub bankiem, która polega na tym, iż każdego miesiąca będą dostawać daną kwotę pieniędzy ( informacji). Po ich śmierci natomiast nieruchomość trafi w ręce firmy lub banku. To jakieś rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku, którzy posiadają niskie emerytury oraz zdarza się, że nie stać ich na pokrywanie kosztów życia. W taki sposób dostają jakby dodatkową emeryturę, która pomoże im poradzić sobie z bieżącymi wydatkami jak zakup lekarstw, opłatę czynszu i zwyczajnie da im dodatkową gotówkę.


Odwrócony kredyt hipoteczny, ponieważ tak również się taką transakcję nazywa, jest skierowany do osób, jakie nie posiadają żadnej rodziny czy bliskich (wybierana hipoteka zwrotna). Te osoby nie mają jakiej osobie pozostawić mieszkania, z tego względu jest do dla nich jakieś wyjście, gdy ich sytuacja pod względem finansowym nie jest zbyt dobra. Często jest tak, że osoby samotne, mające niewielką emeryturę nie są w stanie poradzić sobie z dużymi wydatkami. Już samo zapłacenie czynszu za dom często jest sporym wydatkiem. Warto jednak dobrze zastanowić się przed taką decyzją. Sprawdźmy dokładnie umowę, albo poprośmy kogoś o pomoc w tej sprawie.
Nie chcemy wszak natknąć się na mało korzystne zapisy w umowie. Musimy być świadomym, że za comiesięczną wypłatę środków oddajemy swoje lokum, na jakie pracowaliśmy ciężko.

Tags: czas, koszt, życie, wydatki