Nowy rok i dosyć istotne zmiany w zakresie kredytów. Co się ulegnie zmianie i jakie to ma dla nas znaczenie?

Posted on 21/06/2018 6:29pm

W bankowości, tak jak w innych dziedzinach zmiany zachodzą bardzo szybko i potrafią być bardzo konkretne, oddziałując na życie wielu z nas. To nie tylko zmiana szczegółów, jak pozostałe karty kredytowe, lecz większe i bardziej wpływające na nasze życie, zmiany. Tak się dzieje też w tym roku, tym bardziej, że przed nami zmiany w kwestii kredytów hipotecznych. Powinniśmy być gotowym na te zmiany i wiedzieć dokładnie, co się zmieni. Zmiany, jakie nas czekają mają swoje pozytywne, lecz jednak również złe strony.
amerykańska karta kredytowa
Author: TheTruthAbout
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej zauważalną zmianą jest wzrost w zakresie wkładu własnego. Teraz to wygląda tak, że kredytobiorca powinien wykazać się wkładem ledwie na poziomie pięciu procent wartości danej nieruchomości. Od 2015 roku ten wkład podrośnie już do 10 procent. Wydaje się mało, jednakowoż jest to duża podwyżka, bo kupno mieszkania to dodatkowe koszty, jak podatek PCC, czyli 2 procent wartości rynkowej nieruchomości, lecz także wycena nieruchomości, pieniądze dla notariusza czy bankowe prowizje. To znaczy, iż przykładowo zakup mieszkania o wartości 300 000 złotych będzie skutkował posiadaniem własnego wkładu w kwocie 40 – 50 złotych. Dla wielu z nas to wielkie pieniądze, wręcz trudne do zdobycia. Dodatkowo, taki wkład własny nie może pochodzić z kredytu. Więcej informacji na .

karty kredytowe
Author: frankieleon
Source: http://www.flickr.com
Istnieje jednocześnie możliwość otrzymania kredytu bez wkładu środków własnych. Dzieje się tak w sytuacji zakupu nieruchomości nieoszacowanej. Na rynku jest pewna ilość banków, jakie odbierają rekomendację na temat wkładu własnego trochę inaczej. A mianowicie, iż do takiego wkładu jesteśmy w stanie zaliczyć różnicę między rynkową wartością nieruchomości a wartością transakcyjną. To oznacza, że jeśli wycena nieruchomości określi, że rynkowa wartość plasuje się wyżej niż transakcyjna, to różnica ta będzie doliczona do wkładu własnego. Na pewno to rozwiązanie będzie pomocne dla osób bez szans na środki własne w pełnym wymiarze. Zerknij koniecznie w tym źródle - .Zmianie również ulegną poszczególne przepisy w programie Mieszkanie dla Młodych. Z tego, co możemy już dziś zrozumieć te zmiany będą raczej dość dobre. Mimo to, jak to najczęściej bywa w takich zmianach, to co dla jednych osób będzie bardziej na rękę, innym może się nie spodobać. Dlatego także tego typu przepisy należy interpretować bardziej w odniesieniu do pojedynczych osób. Zawsze jednak wszystko wychodzi w praktyce, więc należy zaczekać na wejście regulacji w życie i wtedy naprawdę zobaczyć, jak działają te zmiany.

Tags: podwyżka, środki własne