Porozumiewamy się tak, jak dane środowisko, w którym przebywamy

Posted on 07/11/2020 8:19am

W każdej pracy znajdziemy konkretną prawidłowość. W każdej dziedzinie ma miejsce pewna znana wszystkim oczywistość – nowomowa pracownicza i konieczne do tego narzędzia. O narzędziach możemy powiedzieć wprost: bez nich nie ma pracy. Przecież pracując w biurze nie można normalnie spełniać swoich powinności bez sprzętu komputerowego, a hydraulik z niczym nie da rady bez odpowiedniego klucza. To samo można powiedzieć o pozostałych, mniej i bardziej oczywistych zawodach. Co jednak z czymś mniej, ale jednak powszechnym: ze specyficzną nowomową pracowniczą?
praca
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
Przedmioty, jak to przedmioty, możemy nawet stwierdzić: „koń jaki jest każdy widzi”. Ciężko sobie wyobrazić informatyka bez sprzętu komputerowego czy taryfiarza bez auta. Pracownik budowlany nie postawi żadnej budowli bez koniecznegosprzętu, a kucharz nie przygotuje smakowitych dań bez odpowiednich składników. Są jednakowoż przedmioty oczywiste, widoczne od razu, rozpoznawalne przez wszystkich, są także jednakże takie, jakie są nieodzownie pomocnym uzupełnieniem do podstawowego sprzętu. Jeśli przykładowo pracownik jest wyposażony w kombinezon robotniczy (zobacz kombinezony na tej stronie) to uznamy to za coś oczywistego, ale jeśli posiada już rękawice antywibracyjne , to powiemy, iż tego typu pracownik może się pochwalić lepszym wyposażeniem. Z przedmiotami nie ma problemu, są po prostu, jedne się zmieniają stając się lepsze, następne już na zawsze pozostają takie same.
Inaczej prezentuje się sprawa z tak zwaną nowomową, czyli branżową gwarą. Bez problemu można stworzyć swój własny, oryginalny język, ale co najważniejsze nie
praca
Author: Dell Inc.
Source: http://www.flickr.com
kreuje się go na siłę, on sam zjawia się jako naturalny proces. Swój język mają budowlańcy i pracownicy korporacji, taksówkarze i informatycy. Najbardziej istotną zaletą i wadą tego zjawiska jest jego zamknięcie. Z jednej strony zaleta, bo dzięki sprawnej branżowej komunikacji osoby zainteresowane mogą błyskawicznie się ze sobą skontaktować. Wadą jest jednakowoż to, że jeśli laik ma coś zrozumieć może mieć problem. Często osoba, która mówi na co dzień tego typu językiem przenosi te zwroty na język z innymi, niewtajemniczonymi w daną tematyką, klientami. Kreuje to poważne problemy natury komunikacyjnej.

Trzeba jednocześnie uczciwie potwierdzić, że gdyby wypunktować wszystkie pozytywy i negatywy tego charakterystycznego języka, to z pewnością otrzymamy plusów. Jeśli bowiem przebywamy w danym środowisku to mówimy tak, jak to środowisko, przez co lepiej się rozumiemy.

Tags: sprzęt, praca, klient, korporacja