Kwestie fiskalne i jego zawiłości. Jakim sposobem się rozliczać aby nie popełnić błędu

Posted on 14/05/2019 11:20am

Problemy związane z rozliczeniami PIT mogą zjawić się już na samym początku naszych działań z rozliczeniami. Kwestie związane z podatkami w Polsce potrafią być bardzo zawiłe.
W zależności od tego, skąd są deklarowane zyski musimy rozliczać się różnymi dokumentami.


Człowiek w hali produkcyjnej
Author: NASA's James Webb Space Telescope
Source: http://www.flickr.com


Najpopularniejszy to PIT 37, za pomocą którego rozliczają się zwykli obywatele. Jest to dokument oddawany przez każdego pracownika w ramach corocznego rozliczenia za przychód. Tu trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Czy Twoim zdaniem omawiany temat jest bardzo pasjonujący? Jeśli tak sądzisz, to kliknij na polecany tekst (https://franklincovey.pl/zarzadzanie-talentami-w-firmie/) - tam odnajdziesz nie mniej intrygujące informacje.

Przede wszystkim nie zapomnijmy, iż jeśli mamy parę źródeł dochodu to rozliczamy się w kolejnych drukach, które na końcu się łącznie podsumowują. Jeśli chodzi o PIT 2016 rok jest bez modyfikacji również, gdy mówimy o przeliczaniu się wspólnie ze współmałżonkiem - z tego źródła. Tak jak do tej pory używamy dla obojga małżonków tego samego dokumentu, w którym dopisujemy jedynie jego dane. Robienie dokumentu odręcznie wiąże się niestety z błędami w kalkulacjach. Niezależnie czy rozliczamy PIT 2016 czy inne wcześniejsze na koniec sprawdźmy wszystko razem ponownie.


Następnym drukiem jest PIT 38. Jest to podatek od zarobków kapitałowych związanych z papierami giełdowymi i akcjami w spółkach - pomocne w pit 38. Należy pamiętać, iż należy go zrobić, kiedy odpłatnie przekażemy posiadane akcje. Kruczkiem jest tu to, że trzeba rozliczyć się również z akcji, które nabędziemy. PIT 38 jest powiązany stricte z PIT 8C, który otrzymamy od domu maklerskiego.
W przypadku modyfikacji rachunku w roku podatkowym PIT-8C może nie łączyć wszystkich kosztów nabycia papierów wartościowych. Warto wtedy przemyśleć kwoty wynikające z informacji rozliczeniowej.

Tags: dom, czas, PIT, spółka, dochody