Różne przepisy zatrudniania podwładnych i ustalenia współpracy handlowej w obliczu prawa

Posted on 23/10/2019 4:07pm

Rodzajem umów, który występuje najczęściej w naszym kraju są umowy o pracę. Ale sporo osób pracuje też na umowie zlecenie i umowach o dzieło. Niektórzy ludzie decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, mogą wtedy świadczyć usługi w relacji firma-firma, sporządzać faktury i odliczać sobie podatek VAT.

ludzie biznesu
Author: Vladimir Yaitskiy
Source: http://www.flickr.com
Umowa o pracę jest najbardziej pożądana przez osoby zatrudnione, ponieważ pracownik ma wówczas uiszczane składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i emerytalne, ustawowo określoną sumę dni urlopu, a przy rozwiązaniu umowy o pracę dany okres wypowiedzenia (miesiąc albo trzy) i dodatkowe dni na szukanie nowej pracy.

Na umowę-zlecenie pracują zwykle osoby nie związane ściśle z firmą lub takie, które nie miałyby pełnego etatu. Umowa o dzieło zobowiązuje stronę do zrobienia dzieła – jakiejś pracy na rzecz pracodawcy i wygasa po jego wykonaniu oraz podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Zdarza się, że pewne przedsiębiorstwa mogą otrzymać z urzędu pracy dofinansowanie dla firm na doposażenie stanowiska pracy. Mogą wtedy przeznaczyć otrzymane wsparcie finansowe na kupno komputera, drukarki i innych sprzętów elektronicznych albo urządzeń przemysłowych wykorzystywanych w danej branży. Jeśli firma zatrudni osobę i otrzyma na to stanowisko pieniądze z instytucji państwowej, musi przedłużyć umowę danemu pracownikowi i – oczywiście jeżeli ma umowę o pracę – płacić składki na ubezpieczenie społeczne (zobacz ofertę). Natomiast aby firma miała niższe koszty utrzymania, może podpisać umowę o współpracy. Dość często się ją podpisuje w relacjach pomiędzy firmami świadczącymi sobie usługi. Za sprawą współpracy z innymi właścicielami firm, a nie prywatnymi osobami, przedsiębiorcy zwykle mają wizję większych zysków. Umowa tego typu nadaje przejrzystości wspólnym relacjom i pozwala na jasne ustalenie zasad współpracy. Jeśli zawarło się taką umowę, trzeba ją również rozwiązać pisemnie, aby wszystkie dokumenty miały moc prawną. Warto zajrzeć do ogólnych wzorów pism żeby znaleźć sobie wypowiedzenie umowy o współpracy wzór (schemat) albo czyjeś napisane już pismo i wzorować się na nim przy pisaniu własnego (szczegóły oferty). Warto sobie pomóc wpisując w wyszukiwarkę internetową “wypowiedzenie umowy o współpracy wzór”.

Bardzo wiele aktów prawnych w Polsce opisuje stosunki istniejące pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Czasami warto zasięgnąć porady osoby znającej się na prawie pracy czy kwestiach kadrowo-rozrachunkowych. Warto zrobić to zwłaszcza wtedy, kiedy staramy się o dofinansowanie dla firm.



Tags: Umowa o pracę, dofinansowanie