Towary w Polsce, czyli rola importerów z terenu państwa chińskiego

Posted on 21/05/2019 7:27am

Do grona najważniejszych partnerów handlowych naszego państwa dołączyły Chiny. Wzrasta nie tylko import produktów z Chin do naszego kraju, ale my również każdego roku zwiększamy ilość artykułów eksportowanych do tego państwa. Handel z Chinami nie jest jednak łatwy, zwłaszcza dla firm, które dopiero zaczynają współpracować z chińskim partnerem.

towar z chin
Author: Bryan Ochalla
Source: http://www.flickr.com
Importerzy z Chin w Polsce stoją przed nadzwyczaj trudnym zadaniem. W handlu z Chinami obowiązują całkowicie inne standardy niż te, które stosowane są w relacjach z partnerami pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych bądź z państw Europy Zachodniej. Zaczynający swoją działalność importerzy z Chin w Polsce napotykają zwłaszcza na dużą barierę językową, nieraz początkujący importerzy nie znają też obowiązujących w tym kraju procedur oraz przepisów prawnych - z Nami. Przedsiębiorstwa, które dopiero zaczynają swoją działalność w Chinach powinny więc naprawdę uważać, by nie zostać oszukanym, co podobno w relacjach z firmami z Chin zdarza się bardzo często.Częstą praktyką jest podawanie nieistniejące numeru konta bankowego. Zdarza się także, że importerzy nawiązują współpracę z przedsiębiorstwami, których tak naprawdę pod względem prawnym nie ma. To chyba najgroźniejsze pułapki, które czekają na polskich importerów. Państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej, w tym także i nasz kraj, nie podpisały z państwem chińskim umowy o wolnym handlu. Oznacza to, że importując towary z terenu Chin, firmy z Polski muszą posiadać różnego rodzaju licencje, pozwolenia oraz inne dokumenty. Podstawowym dokumentem, który musi posiadać firma chcąca importować towary z państwa chińskiego jest licencja eksportowa. Warunkiem dopuszczenia produktów z Chin na nasz rynek jest oznaczenie CE bądź posiadanie certyfikatu ISO. Mimo tych wielkich utrudnień współpraca z Chinami kwitnie. Jakość towarów produkowanych w Chinach jest bardzo różna, nie zawsze są one tandetne. Wszystkie są za to bardzo tanie.

Z Chin importujemy między innymi ubrania, bieliznę dla kobiet, buty, produkty oświetleniowe, produkty oraz półprodukty elektroniczne, akcesoria niezbędne przy wytwarzaniu mebli.

Czy w odniesieniu do omawianego w tym materiale zagadnienia otrzymujesz wyczerpujące odpowiedzi? Jeżeli nie, to inne materiały zobacz pod adresem, który znajduje się tutaj.

Wśród produktów importowanych z terenu państwa chińskiego są również zabawki dla dzieci, wykonane z plastiku kwiaty, kosmetyki, świąteczne dekoracje.

Tags: zabawki, rynek, działalność, import