Trudno znaleźć odpowiednią pracę, jednak jeszcze ciężej odszukać rzetelnego pracownika. Dlaczego tak się dzieje?

Posted on 25/04/2020 7:21am

W naszym kraju występuje dziwna sprawa. Każdy, kto musiał znaleźć pracę, wie, iż jest to karkołomne zajęcie. Z drugiej jednak strony przedsiębiorcy coraz głośniej narzekają, jak długo trwają poszukiwania odpowiedniego kandydata na konkretne stanowisko. W czym tkwi problem? Dlaczego występuje taki paradoks?

praca
Author: Fabian Linzberger
Source: http://www.flickr.com
Procent bezrobocia w naszym kraju maleje. Głównie ze względu na lokalizację siedzib międzynarodowych koncernów. Kolejnym czynnikiem jest ilość osób, które zdecydowały się na pracę za granicą. Propozycji pracy jest wiele, ale znalezienie wymarzonego etatu wcale nie jest łatwe. Absolwenci kierunków technicznych często stawiają na pracę na zachodzie Europy ze względu na lepsze zarobki.

Krajowi pracodawcy nie mogą z nimi konkurować. Profesjonalistów jest zatem coraz mniej. Firmy często zwracają się o pomoc (zobacz postojowe dla samozatrudnionych) do ludzi, świadczących usługi w tym zakresie. Agencja rekrutacyjna odpowiada za znalezienie potencjalnych kandydatów i sprawdzenie ich umiejętności lub kwalifikacji. Na portalach z ofertami pracy coraz częściej możemy spotkać ogłoszenia, jakie zamieściła agencja rekrutacyjna - . Jeśli zdecydujemy się odpowiedzieć, wówczas musimy się liczyć z wielostopniowym procesem rekrutacji. Całkiem prawdopodobne, że czeka nas szereg spotkań, testów a także zadań. Taki system sprawi, że pracodawca zatrudni najlepszego kandydata. Sporym problemem jest także roszczeniowy stosunek absolwentów studiów. Często zdarza się, że są to osoby bez żadnego doświadczenia zawodowego, które mają wielkie oczekiwania finansowe.


Dużo osób ma również problem ze znalezieniem pracy głównie ze względu na swój wiek. Osoby, jakie ukończyły 50 lat nie są wymarzonymi kandydatami. Szczególnie jeśli pochodzą z małych lub średnich miejscowości. W tym przypadku pomocne mogą okazać się agencje pracy. Dla przykładu spróbujmy wpisać w wyszukiwarkę hasło: „agencje pracy radom”, by przekonać się, na które oferty możemy liczyć. Niezależnie od tego, czy wpiszemy „agencje pracy radom”, „praca bydgoszcz” czy „agencja pracy płock” będziemy mieli dostęp do przeróżnych ofert pracy. W tym oczywiście będą oferty pracy tymczasowej.

Dużo firm proponuje także pracę w charakterze opiekuna osób starszych. Z jakiego powodu? Głównie ze względu na dużą cierpliwość, empatię i doświadczenie i mądrość życiową. Nie zapominajmy o tym, że taka praca (zobacz agencja wywiadu) jest bardzo ciężka, lecz również dobrze płatna. Opiekun osoby starszej w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie, które przekraczają 1000 euro miesięcznie. Nieco mniej zarabia się we Włoszech czy Hiszpanii. To dobra alternatywa dla osób w podeszłym wieku. Z jej pomocą zyskują płynność finansową.

Tags: Hiszpania, studia, bezrobocie, zarobki, oferta