W jaki sposób może być opodatkowany biznesmen zakładający agencję pośrednictwa pracy?

Posted on 06/02/2024 11:32am

Agencją zatrudnienia nazywamy instytucję, która świadczy usługi w zakresie poradnictwa zawodowego i pracy tymczasowej albo doradztwa personalnego.


Pośrednictwo pracy, jest to pomoc w uzyskaniu właściwego zatrudnienia lub odmiennej pracy zawodowej.




integracja w firmie
Source: teamworking.com


Może to być również pomoc pracodawcy w znalezieniu nowych członków personelu o konkretnych kwalifikacjach zawodowych. Prowadzenie agencji pracy reguluje ustawa z dn. drugiego lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Tego typu agencja pośrednictwa zatrudnienia wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących biura zatrudnienia. Może się także wydarzyć tak, że wpis do takiego rejestru nie jest niezbędny. W Polsce agencja pośrednictwa zatrudnienia mogłaby być prowadzona w jakiejkolwiek formie oprócz spółki partnerskiej. Spółka partnerska jest zarezerwowana dla wolnych zawodów.

Ten materiał, który na tej witrynie posiadamy, jest bardzo emocjonujący, ale warto ponadto przeczytać pokrewne wiadomości - więcej pod wskazanym adresem (https://adwokatzarnowski.pl/).

Osoba, która chciałaby otworzyć agencję pośrednictwa pracy posiada do doboru jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę komandytową albo spółkę akcyjną.


pośrednictwo pracy
Author: Iwan Gabovitch
Source: http://www.flickr.com


Zazwyczaj wybierany typ działalności to wpis osoby fizycznej do CEIDG. Jest to tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza. W wypadku prowadzenia tego typu agencji w szerszym zakresie, należy zastanowić się nad spółkami osobowymi oraz kapitałowymi. Należy pamiętać, że kiedy zdecydujemy się na odmienną formę działalności gospodarczej niż jednoosobowa firma albo spółka cywilna, musimy liczyć się z w większym stopniu skomplikowanymi sposobami prowadzenia rachunkowości. Agencję pośrednictwa zatrudnienia trzeba zarejestrować w CEIDG albo w KRS. Osoba, która otwiera biuro pośrednictwa zatrudnienia posiada do wyboru opodatkowanie na regułach ogólnych lub podatek liniowy. Gdy rozliczamy się na zasadach ogólnych, w takiej sytuacji możemy odliczyć 18% podatku, jeżeli nasze przychody nie przewyższą 85 528 000.




Jeśli jednak przychody będą większe, będziemy musieli obliczyć 32% opodatkowania. Atutem reguł ogólnych jest możliwość odliczenia ulg, które planowane są w ustawie i możliwość rozliczenia się ze współmałżonkiem.

Tags: biuro, Agencje, rozliczenia, rachunkowości