W jaki sposób zacząć inwestować, by nie stracić? O jakich regułach musimy pamiętać przez cały czas?

Posted on 08/12/2015 11:47am

Jest wiele sposobów, żeby polepszyć swoje życie, natomiast najczęściej miast z nich korzystać wolimy zadowalać się półśrodkami. Tymczasem, by zacząć coś ciekawego w życiu musimy pomyśleć chociażby o ciekawym kursie, jaki pomoże nam dostać nową pracę. Tego typu kursem jest na przykład cisco kurs. Kolejne sposoby są równie ciekawe, lecz najpopularniejszym będzie rozpoczęcie inwestowania. W jaki sposób się jednak do tego zabrać, aby osiągnąć wymierne rezultaty?

Giełda w Tokio
Author: Stéfan
Source: flickr.com
Przed dokonaniem inwestycji w fundusz musimy ustalić czas, a później określić cele, jakie chcielibyśmy osiągnąć. Jeśli za jakiś czas będziemy potrzebować gotówki to dobrze jest wybrać fundusze bezpieczne, chodzi tu o fundusze obligacyjne. Jak natomiast planujemy długoterminowe lokowanie najlepiej wybrać bardziej ryzykowne produkty, to znaczy fundusze akcyjne lub towarowe. Świetna szkoła inwestowania to na pewno sprawdzenie jednego, jak również drugiego rodzaju funduszy, lecz rzecz jasna z głową - rozwijaj się z Comparic: kalendarz szkoleń.

W dalszej kolejności trzeba zapoznać się z rodzajem oraz profilem funduszu, w jaki planujemy inwestować. Warto poznać jego strategię zarządzania, opłaty, jak i skuteczność zarządzających. Tego typu wiedza powinna rodzić zaufanie, tak naprawdę powierzamy komuś nasze pieniądze. Powinniśmy systematycznie monitorować wyniki, a potem porównywać je na tle konkurencji. Przesadnie duże odchylenia są sygnałem ostrzegawczym o pewnych istotnych zmianach lub błędach.

Koniecznie trzeba dostosować rodzaj funduszu do ryzyka. W tym celu powinniśmy sprawdzić, ile wynosiły w przeszłości większe procentowe spadki wyceny od szczytu dołka w wybranym funduszu. To może nam uświadomić, iż możliwe są identyczne scenariusze. Amortyzujmy ryzyko przy pomocy dywersyfikowania portfela.

Co to znaczy? Miast wrzucać wszystkie środki do jednego funduszu lepiej podzielić je na części oraz wydać na kupno jednostek innych funduszy. Pamiętajmy jednocześnie, iż występujące w przeszłości wysokie stopy zwrotu funduszu nie zapewniają gwarancji identycznych wyników w przyszłości. A to z tego powodu, że rynki potrafią być zmienne oraz kapryśne, zaś zachowania inwestorów nieprzewidywalne. Fundusz, który przoduje w tym roku, w kolejnym już może plasować się na szarym końcu, zwłaszcza jak wewnątrz niego mają miejsce zmiany - zarządzających lub polityki inwestycyjnej.

Tags: kurs, Ryzyko, fundusz, konkurencja, zagrożenia