W jaki sposób założyć swoją działalność w Niemczech i co jest do tego celu konieczne?

Posted on 09/02/2024 6:36pm

Niemcy zaliczają się na pewno do największych gospodarek na świecie. Skutkuje to niezwykle dużym PKB, co powoduje że Niemcy są pod tym względem pierwsi w Europie.




nowoczesne oświetlenie w salonie
Author: Paragon Apartments
Source: http://www.flickr.com


Przedsiębiorcy, którzy prowadzą tam swoją firmę, nie są naturalnie zmuszeni do płacenia znacznych składek do ZUS, jednak nie oznacza to, że żadnych kosztów nie ponoszą.


język angielski
Author: U.S. Department of Agriculture
Source: http://www.flickr.com


Istnieją tam bowiem dosyć duże (dla Polaka) składki na ubezpieczenie zdrowotne, jednak mając na uwadze siłę nabywczą środków płatniczych, nie jest to szczególnie duży nakład pieniężny. Chodzi o kwotę ok. 1000 zł, co w naszym kraju stanowi zazwyczaj dużą część zysków, jednak w Niemczech takie ok. 250 euro aż tak dużą kwotą nie jest. Żeby zgłosić działalność w Niemczech, należy w pierwszej kolejności udać się do urzędu do spraw gospodarki, czyli "das Gewerbeamt". Można by go zazwyczaj znaleźć na terenie urzędu miasta albo w ratuszu.

Masz jeszcze minutę? Jeśli tak, to namawiamy Cię do kolejnej witryny, gdzie wyszukasz pouczające wpisy - kliknij w link zewnętrzny dyrektor finansowy.

Po wypełnieniu niedługiego formularza trzeba także uiścić niedużą opłatę meldunkową. Należy też podać dane odnoszące się do firmy i jej właściciela. Warto także dodać, że do wykonywania niektórych zawodów (zwłaszcza związanych z jakimś rzemiosłem) należy posiadać dyplom mistrzowski. Spis takich zawodów jest dostępny w sieci.


Oczywiście dyplom zdobyty w naszym kraju także jest ważny, należy go tylko przetłumaczyć lub przedłożyć uwierzytelnioną kopię.




O zgłoszeniu własnej firmy są automatycznie poinformowane właściwe urzędy, m.in. Urząd Skarbowy, IHK czy też die Handwerkskammer. podatek od prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej trzeba odprowadzać dopiero od momentu przekroczenia dochodu większego od kwoty wolnej od podatku, czyli 24,500 euro.

Tags: podatek, długi, Przedsiębiorcy