Opodatkowanie kartą fiskalną a zatrudnienie pracowników na umowę cywilnoprawną. Jakich rzeczy do tej pory nie wiemy?

Posted on 27/07/2023 12:12pm

Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania. Podatnicy używający niej posiadają masę przywilejów i uproszczeń, ale też ograniczeń. Nie muszą np. prowadzić ksiąg skarbowych, ani składać rocznego zeznania o dochodach, co jest zadecydowanym plusem. Jednakże, z drugiej strony podstawową barierą przy opodatkowaniu kartą są ograniczenia w idei zatrudniania pracowników.


Podatnicy rozliczający się na normach karty podatkowej nie mogą przyjmować do pracy pracowników na kanwie umów cywilnoprawnych - czyli umów o dzieło i dodatkowo umów zlecenie. Zatrudnienie pracownika na bazie takiej umowy będzie owocowało utratą przyzwoleń do korzystania z takiej formy opodatkowania. Poszczególną dopuszczalną formą zatrudnienia w sytuacji karty podatkowej jest umowa o pracę.

Jeżeli ciekawi Cię ciąg dalszy oferent tego wpisu zachęcamy do następnego tekstu, który przygotowaliśmy dla Ciebie pod poniższym linkiem. Tam odejdą wszelkie Twe rozterki.

Ponadto obowiązuje tu tzw. limit zatrudnienia. Symbolizuje to, że liczebność pracowników jaką może zatrudnić podatnik rozliczający się kartą podatkową, jest zawężona. Zakres ten wynosi 5 osób, a w ustalonych rodzajach aktywności zmniejszony jest do jednostek 3. Więcej na

banknot 50 zł
Author: Karl Baron
Source: http://www.flickr.com
Do powyższego limitu wlicza się tylko pracowników zaangażowanych w celu świadczenia dosadnych usług. Umowa zlecenia najczęściej kojarzona jest z umową pomiędzy pracodawcą a pracobiorcą. Jednakże z umową zlecenia mamy do czynienia też, gdy zawieramy umowę ze szkołą lingwistyczną, z uczelnią wyższą względnie z operatorem telewizorni kablowej. W jakiej sytuacji można ją anulować? Istnieje możliwość jednostronnego rozwiązania stosunku prawnego poprzez wypowiedzenie umowy zlecenia. O ile dokonuje tego zleceniodawca, czyli kontrahent, jego zadaniem jest oddanie zleceniobiorcy, czyli przedsiębiorcy, wydatków, jakie on uczynił aż do dnia anulowania oraz część wynagrodzenia odpowiadającą jego poprzednim czynnościom. Jeśli jednak wymówienie nastąpi bez istotnego powodu przedsiębiorca ma wierzytelność kompensacyjne do klienta.


Należy zwrócić uwagę na stopień wagi powodu unieważnienia umowy zlecenia. Jak już napomykano powyżej mogą to być w podobny sposób przesłanki o charakterze obiektywnym (np. przemiany w sytuacji gospodarczej, przemiany na rynku, przemiany w prawie) i dodatkowo bardziej subiektywne (zmiana sytuacji życiowej ewentualnie oszczędnościowej strony). Czytaj też

Tags: praca, usługi, wydatki